Zakładki:
Archeologia - profesjonalne serwisy i bazy danych polskie i międzynarodowe
Archeologia w sieci
Archeologia w świecie blogów
Blogi
Dyskusje archeologiczno-historyczne
Epoka żelaza - czas, który zmienił oblicze Europy
Instytucje Ochrony i Promocji Dziedzictwa Kulturowego
Irlandzie dzieje polskich archeologów
Komunikacja jak najbardziej międzyludzka;)
Małopolska - tu warto zajrzeć
Okolice Sztuki
Publikacje z zakresu archeologii powszechnej na aukcjach allegro
Świat Bractw Rycerskich i Rekonstrukcji historycznych oraz archeologicznych
Tchnienie czasów minionych
piątek, 12 czerwca 2009
Dymarki Świętokrzyskie 2009 22-23 sierpnia 2009
W dniach 16-17 sierpnia 2008 roku Gminny Ośrodek Kultury w Nowej Słupi z siedzibą w Rudkach przy współudziale Urzędu Gminy w Nowej Słupi organizuje Dymarki Świętokrzyskie.
sobota, 17 maja 2008
6. Krakowski Piknik Archeologiczny w Nowej Hucie-Branicach
„Z życia budowniczych kopca Wandy”

Muzeum Archeologiczne w Krakowie (Oddział w Nowej Hucie) zaprasza na 6. Krakowski Piknik Archeologiczny (sobota 31 maja 2008 r., godz. 11.00-18.00). Odbędzie się on na terenie parku przy zabytkowym dworze w Nowej Hucie-Branicach.
Tegoroczna edycja odbędzie się pod znakiem Słowian zamieszkujących okolice Krakowa w IX i X wieku.

Na Pikniku zapoznasz się z życiem naszych słowiańskich przodków mieszkających ponad 1000 lat temu w okolicach Krakowa. Proponujemy formułę „archeologii na żywo”. Uczestnicy pokazu nie tylko oglądają „stoiska”, ale stają się uczestnikami wydarzeń.

Dwie drużyny wojów („Krak” i „Raróg”) przeniosą Cię w mroki średniowiecza – poznasz sposoby walki i szyki bojowe oraz zwiedzisz obozy wojów. Zobaczysz jak pracowali słowiańscy rzemieślnicy: bednarze, garncarze, kowale, mincerze, tkacze, wytwórcy łuków i inni.

Proponujemy atrakcyjną ścieżkę „I ty zostaniesz archeologiem” - poznasz tajniki pracy archeologa uczestnicząc w zaimprowizowanych badaniach wykopaliskowych, sklejając rozbite naczynia, nauczysz się prostych metod konserwacji zabytków archeologicznych.

Zaprezentujemy wiele innych, niepowtarzalnych atrakcji:

Pokazy walk toczone średniowiecznym orężem i metody leczenia naszych przodków.
Zwiedzanie wystawy prezentującej prahistoryczne garncarstwo z terenów Nowej Huty.
Samodzielne lepienie i toczenie na kole garncarskim naczyń z gliny, ścinanie zboża krzemiennym i żelaznym sierpem oraz rozcieranie zboża w kamiennych żarnach, strzelanie z łuku i miotanie włócznią itp.
Budowa dymarki do wytopu żelaza.
Pogrzeb woja i rozpalenie stosu pogrzebowego.

Zapraszamy do rodzinnej wycieczki i odwiedzenia mało znanego ale atrakcyjnego zakątka Krakowa. Zapewniamy 7 godzin ciekawej i niepowtarzalnej zabawy dla osób w każdym wieku.

Wstęp i udział jest bezpłatny.

Łatwy dojazd:
- autobusem linii 131 z pętli tramwajowej w Pleszowie do Branic
- samochodem (kierunek Sandomierz)
- „busami” z Placu Centralnego w Nowej Hucie lub autobusem miejskim z pętli w Pleszowie do przystanku „Droga do Branic” i kilkaset metrów spacerem do dworu w Branicach
- rowerem, który będzie pod dobrą opieką


Oczywiście Słowianie na terenie obecnej Nowej Huty pojawili się dużo wcześniej, bo już w VI w., ale impreza rzeczywiście będzie dotyczyć w dużej mierze IX i X w. - do tego bowiem okresu odwołują się obie drużyny wojów będące jedną z głównych atrakcji imprezy.

Nowością będzie pogrzeb woja i budowa dymarki, pozostałe atrakcje będą takie jak co roku.

Fotografie z poprzednich edycji:
http://www.ma.krakow.pl/aktualnosci/piknik5_b

http://www.ma.krakow.pl/archiwum/festyn3_relacja

Zapraszam w imieniu organizatorów!

poniedziałek, 10 września 2007
O tygodniku Wprost słów kilka
Jako interesujący się światem wykształciuch od czasu do czasu kupuję tygodniki uznawane powszechnie za opiniotwórcze. Moją uwagę zwracają rzecz jasna artykuły związane z branżą, z którą mam lub miałem do czynienia – czyli traktujące o archeologii i o muzyce rozrywkowej. Zagadnienia te często traktowane są jako przystawki do dania głównego, którym często są kolejne afery lub wydarzenia polityczne. Z tego też zapewne powodu jakość tych „przystawek” niekoniecznie jest najwyższa – często wręcz są to tendencyjne artykuły opisujące szeroko znane zjawiska, których peunta jest niemalże od początku do przewidzenia.

Dotyczy to zwłaszcza artykułów muzycznych pióra Roberta Leszczyńskiego piszącego dla Wprost. Autor ten objawia nam m.in. w jaki to sposób biedni polscy artyści nie potrafią wymyślić nic swojego, tylko wciąż naśladują zachodnie gwiazdy, bądź prezentuje Przystanek Woodstock jako wentyl bezpieczeństwa społecznego naszych czasów. Tymczasem nie jest chyba dla nikogo tajemnicą, że wielu ciekawych artystów swoją kariere zaczyna od fascynacji danym zespołem czy gatunkiem muzycznym, zanim na dobre się rozwinie, a brak sukcesów związany jest z typem odbiorcy muzyki masowej, w której kolejne gwiazdy kreowane są przez media. Oczywiście redaktor Leszczyński nie wspomina o tym, że w przypadku gatunków awangardowych mamy artystów światowej rangi, czego najlepszym przykładem jest death metalowy zespół Vader, ale nie zapomni określić zespołu Acid Drinkers mianem „podróbki zespołu Metallica”. Podobnie w przypadku Przystanku Woodstock – jest to festiwal niekomercyjny który ma swoją legendę i prezentuje artystów różnych gatunków muzycznych – podobne festiwale, tyle że komercyjne i na mniejszą skalę, odbywają się w całej Europie i nikt nie robi z nich wentylu bezpieczeństwa czy też innego zjawiska – niestety, jeżeli ktoś nie ma pomysłu co napisać z okazji kolejnego Woodstocku, to pisze jak redaktor Leszczyński – byle co.

Innym niezbyt szczęśliwym wypadkiem dziennikarskim są artykułu Marty Landau także piszącej (na szczeście od czasu do czasu) dla Wprost – autorka ta ubiera w atrakcyjne opakowanie nowinki ze świata nauki i dobrze znane studentom archeologii poglądy wybitnych naukowców, a następnie sprzedaje je w formie artykułów. Nie zajmuje się natomiast żadnymi istotnymi problemami współczesnej archeologii jako profesji i nauki, w przeciwieństwie np. do dziennikarzy Polityki, którzy w numerze 8/2007 popełnili całkiem ciekawy artykuł „Zarabianie przez kopanie”. I nikt nie wpadnie na pomysł, że można by nieco przybliżyć czytelnikowi w atrakcyjny sposób np. specyfikę i warsztat badań archeologicznych, bo o tym 95% czytelników zapewne pojęcia nie ma, a mogło by to ich zdecydowanie bardziej zainteresować niż przegląd odkryć i interpretacji w opakowaniu autorstwa pani Landau.

Na szczęście we Wprost chyba są ludzie, którzy dbają o poziom zawartości kolejnych wydań, bo obu autorów na łamach owego tygodnika widuję coraz rzadziej, a za to artykuły w nim popełniają takie postacie, jak chcociażby Prof. Andrzej Buko (Instytut Archeologii i Etnologii PAN) – uznany specjalista w dziedzinie badań nad początkami Państwa Polskiego. Mam nadzieję, że redakcja „Wprost” będzie zapraszać do pisania artykułów więcej spejcliastów z obu branż, bo czytanie o kolejnych taśmach robi się nudne, a głównym powodem dla którego sięgam obecnie po ten tygodnik to rubryka panów Mazurka i Zalewskiego.

środa, 29 sierpnia 2007
Praca na wykopaliskach archeologicznych w Krakowie
W Krakowie w rejonie Górki Narodowej trwają badania wykopaliskowe poprzedzające budowę osiedla nieszkaniowego - jeśli ktoś z czytelników bloga jest zainteresowany podjęciem pracy na tych wykopaliskach w charakterze pracownika fizycznego - proszę o kontakt na adres mailowy:  nazguls@interia.pl.
sobota, 11 sierpnia 2007
Archeologia - Mity a rzeczywistość
Archeologia. Jedna z wielu nauk historycznych. Kandydaci wybierający się na ten kierunek – humaniści i miłośnicy historii. Archeologia to wykopaliska i ekscytujące odkrywanie przeszłości. Magiczna siła tkwiąca w tej nazwie od lat przyciąga coraz to nowe rzesze młodych ludzi. I mit o archeologii nadal trwa. Mało kto zadaje sobie trud uświadomienia społeczeństwu jak naprawdę wygląda archeologia. A dla każdego inaczej: inaczej dla przedstawicieli antropologii kulturowej, którzy chcą widzieć ją jako naukę bardziej humanistyczną, inaczej dla geomorfologów i klimatologów, którzy często z ironicznym uśmieszkiem czytają niektóre publikacje archeologiczne, inaczej wreszcie dla inwestorów, kiedy stanowisko archeologiczne blokuje im mozliwość budowy na krótszy lub dłuższy czas. W niniejszym artykule postaram się pokrótce opisać archeologię jako naukę i profesję – jest to zaledwie wstęp do dużo większego artykułu, który będzie publikowany osobno (jego rozmiary są za duże dla bloga). Być może niektórzy po jego lekturze zrezygnują z myśli o tych studiach, być może niektórzy zainteresują się funkcjonowaniem środowiska archeologicznego w internecie lub sięgną do publikacji wprowadzających ich w świat tej nauki.
wtorek, 07 sierpnia 2007
Dymarki Świętokrzyskie 2007
W dniach 18-19 sierpnia bieżącego roku w Nowej Słupii odbędą się dymarki świętkorzyskie: impreza prezentująca jedną z najbardziej zaawansowanych gałęzi gospodarki społeczności zamieszkujących ten region w I-IV w.n.e.
piątek, 20 lipca 2007
Lipiec 2007
W obecnym miesiącu w Krakowie można zobaczyć 2 wystawy czasowe o tematyce archeologicznej – obie prezentowane są w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.
poniedziałek, 09 lipca 2007
Wystawy archeologiczne w Gorzowie Wielkopolskim
Województwo Lubuskie nie należy do regionów bogatych w turystycznie wykorzystywane stanowiska archeologiczne - także pod względem prowadzonych badań archeologicznych i obecności instytucji naukowych nie jest tu najlepiej, chociaż ostatnio nieco się zmieniło za sprawą ratowniczych badań wykopaliskowych prowadzonych przez Lubuskie Konsorcjum Archeologiczne. Dziedzictwo archeologiczne regionu w jednym z dwóch równorzędnych miast wojewódzkich - Gorzowie Wielkopolskim - prezentują obecnie dwie wystawy, które postaram sie pokrótce omówić.
czwartek, 31 maja 2007
5. Krakowski Piknik Archeologiczny w Nowej Hucie-Branicach
Muzeum Archeologiczne w Krakowie (Oddział w Nowej Hucie) zaprasza na 5. Krakowski Piknik Archeologiczny (sobota 2 czerwca 2007 r., godz. 10.00-17.00). Odbędzie się on na terenie parku, obok zabytkowego dworu w Nowej Hucie-Branicach.
niedziela, 04 marca 2007
Nowe Wystawy w Muzeum Archeologicznym w Krakowie
W poprzednim poście prezentowałem aktualne wystawy czasowe związane z archeologią w Krakowie. Obecnie niestety zakończyły się wystawy "Kość i Złoto" oraz "Nowa Huta – archeologia, ludzie, epoka”. Pojawiła się natomiast nowa espkozycja w Muzeum Archeologicznym.
 
1 , 2 , 3